Piknik „Zdrowo rowerowo”

Niezmiernie cenię sobie wszelkie akcje popularyzujące rower jako środek transportu, i te zwiększające znajomość przepisów ruchu drogowego wśród jego uczestników – w tym tych najmłodszych. Stołecznej Straży Miejskiej i Policji należą się słowa uznania za zorganizowanie kwietniowego pikniku „Zdrowo rowerowo„, który odbył się w sobotę 13 kwietnia przy Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej na Młynowie (ul. Sołtyka 8/10).

Wydarzenie zostało pomyślane jako kilkugodzinna impreza z szeregiem atrakcji dla dzieci i młodzieży. Poprzez praktyczne ćwiczenia i odpowiadanie na pytania (dla najmłodszych – w formie prostych zagadek) młodzi uczestnicy imprezy sprawdzali i utrwalali swoją wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym naciskiem na komunikację rowerową. Były więc gry i zabawy – koło fortuny oraz „żywy chińczyk”, w którym to dzieciaki były pionkami 😉 Dobre odpowiedzi były nagradzane upominkami – brelokami, zawieszkami, opaskami odblaskowymi czy pokrowcami na siodełka, a autorom błędnych pozwalano na kolejne podejścia 🙂 Mniej śmiałe maluchy mogły zyskać malunki na buziach bądź własnoręcznie stworzyć ciekawe zabawki na stoisku Poland Bike.

Tuż obok namiotów z grami i quizami przedstawiciel Automobilklubu Polskiego prezentował modele fotelików samochodowych i rozwiewał wątpliwości dotyczące bezpiecznego i zgodnego z przepisami prawa przewozu dzieci. Można było zapytać o to, jak dobrać fotelik do wagi i wzrostu dziecka czy posiadanego samochodu, a także zobaczyć jak poprawnie zamontować i ustawić fotelik w aucie. Drugim stoiskiem AK był symulator dachowania (tzw. „samochodowy rożen”). Urządzenie to powoli obraca samochód i symuluje siły przeciążeniowe działające na pasażerów auta podczas dachowania. Jeśli ktoś sądził, że to nic takiego, to już po jednym pełnym obrocie ze swoim ciałem w charakterze „nadzienia” natychmiast tracił rezon.

Praktyczne umiejętności jazdy na rowerze dzieci i dorośli mogli sprawdzić na specjalnie wytyczonym do tego celu torze, którego poszczególne sekcje weryfikowały koordynację ruchową i umiejętność sprawnego kierowania rowerem (w przypadku przybycia bez własnego jednośladu można było wypożyczyć rower od SM). Była to bardzo popularna próba umiejętności, w której swoich sił spróbowały setki dzieci, nierzadko mierząc się z torem kilkukrotnie. Rowerem w praktyce można było też pojeździć po głównej atrakcji oddziału SM przy Sołtyka, którym jest Miasteczko Ruchu Drogowego. To miniaturowa wersja sieci dróg miejskich, ze skrzyżowaniami z ustalonym pierwszeństwem przejazdu, tymi równorzędnymi, jednym rondem, sygnalizatorami świetlnymi, drogami dla rowerów czy przejazdem kolejowym ze szlabanem. Poprawność stosowania się do przepisów RD przez jeżdżących po mini-miasteczku sprawdzali strażnicy miejscy. W przypadku stwierdzenia niepoprawności, kierującym rzeczowo wyjaśniano popełnione błędy i przypominano, o czym mówią poszczególne znaki drogowe – tak pionowe, jak i poziome.

fot, Kuba Marczak (zdjęcie z serwisu Google Maps)

Co jeszcze można było zobaczyć i zrobić podczas pikniku?

  • Amatorzy wspinaczki próbowali podejścia na jednej z 3 ścianek o zróżnicowanej trudności,
  • Strażnicy z patrolu smogowego prezentowali swój „smogowóz” i drony, z których korzystają w swojej pracy,
  • Załoga Warszawskiego Ekopatrolu wystawiła swoje wyposażenie i opowiadała o interwencjach związanych ze zwierzętami,
  • Ratownicy medyczni służący w SM prowadzili szkolenie z zakresu podstawowej pierwszej pomocy przedmedycznej, Można było przypomnieć sobie zasady postępowania w przypadku bycia świadkiem wypadku drogowego, a nawet samemu spróbować sił podczas próby resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy wykorzystaniu nowoczesnego manekina podłączonego do oprogramowania monitorującego poprawność wykonania tej czynności ratowniczej,
  • Można było usiąść za kierownicą jednego z dwóch stojących na placu radiowozów – policyjnego i SM. Męska część spośród młodych piknikowiczów była zachwycona, a sygnały dźwiękowe były naprawdę głośne 🙂
  • Policja znakowała rowery uczestników pikniku (też skorzystałem z tej usługi dla roweru mojego i córki).

Zgłodniałych piknikowiczów natomiast – w ten dość wilgotny i zdecydowanie chłodny dzień – ciepłą strawą ratowali strażnicy miejscy. Grochówka i bigos były strzałem w dziesiątkę. Przy okazji – pozdrawiam sympatycznych panów strażników, którzy próbowali poderwać każdą kobietę, która zjawiła się przy ich stoisku z jedzeniem 🙂

Cała impreza była naprawdę przednią inicjatywą, a do tego została bardzo sprawnie poprowadzona. Czapki z głów przed jej organizatorami i osobami, które ją obsługiwały. Oby więcej takich pożytecznych spotkań dla całych rodzin!

PS nr 1: Wstęp jak i wszystkie atrakcje pikniku (w tym jedzenie i udział w zabawach) były darmowe dla wszystkich uczestników.
PS nr 2: Jeśli chcecie poćwiczyć z dziećmi zachowanie na rowerze w ruchu miejskim, Miasteczko Rowerowe przy ul Sołtyka 8/10 dostępne jest za darmo w każdą sobotę (poza świętami) w godzinach 10:00 – 18:00. W tygodniu dostępność może być znacznie mniejsza, gdyż z miasteczka korzystają wtedy grupy zorganizowane.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.