Miasta przyjazne rowerzystom (ranking CI)

Kopenhaska Copenhagenize Design Company (CDC) to uznana firma konsultingowa specjalizująca się w doradztwie w obszarze rozwiązań urbanizacyjnych mających na celu polepszenie stanu transportu rowerowego w miastach całego świata. Pracownikami CDC są projektanci, planiści i architekci operujący – poza stolicą Danii – także z Brukseli, Barcelony i Montrealu. Przygotowują oni analizy i doradzają organom (samo)rządowym w zakresie tworzenie nowej i modernizacji istniejącej miejskiej infrastruktury rowerowej. W swojej pracy specjaliści CDC uwzględniają także czynniki socjologiczne, antropologiczne oraz szacują racjonalność istniejących i projektowanych rozwiązań.

Doświadczenie CDC, potwierdzone wieloletnią współpracą z wieloma rozwiniętymi aglomeracjami miejskimi na całym świecie (Detroit, Toronto, Kopenhaga, Strasbourg itd.), w 2011 roku zaowocowało stworzeniem pierwszego rankingu miast najbardziej przyjaznych rowerzystom, nazwanego The Copenhagenize Index (CI). Zestawienie to początkowo służyć miało jedynie celom wewnętrznym firmy. Finalnie jednak podjęto decyzję o publikacji 20 najwyższych pozycji na liście, co rychło spotkało się z uznaniem opinii publicznej, a sam indeks – z racji reputacji jego twórców – szybko stał się miarodajnym zestawieniem, które CDC odtąd odnawia w cyklu dwuletnim.

W swojej najnowszej, tegorocznej odsłonie, indeks zbudowany został w oparciu o 14 zróżnicowanych kryteriów, uwzględniających mnogość aspektów związanych z ruchem rowerowym w 136 miastach z całego świata. Niekwestionowanym zwycięzcą po raz drugi z rzędu została stolica Danii, a tuż za nią uplasowały się holenderskie Utrecht i Amsterdam oraz francuski Strasbourg. Świetnie wypadły także Malmö, Ljubljana czy Sevilla. CDC publikuje jedynie pierwszą dwudziestkę miast swojego rankingu. Napisałem do CDC z prośbą o potwierdzenie czy Warszawa w ogóle brana była pod uwagę przy tworzeniu edycji 2017 rankingu. Gdy tylko dostanę odpowiedź, zaktualizuję ten wpis.

A tymczasem – dzięki uprzejmości mojego holenderskiego kolegi z Utrechtu (Dank je, Jelle!) – podrzucam kilka zrobionych przez niego zdjęć z miasta, które w tegorocznym rankingu CDC skończyło na drugiej pozycji.

PS. Bardzo obrazowe wideopodsumowanie pierwszej dziesiątki rankingu przygotowała niezawodna Global Cycling Network. Enjoy!

Popularne

Pancerne tylne koło 28/29 cali