Miasta przyjazne rowerzystom (ranking CI)

Kopenhaska Copenhagenize Design Company (CDC) to uznana firma konsultingowa specjalizująca się w doradztwie w obszarze rozwiązań urbanizacyjnych mających na celu polepszenie stanu transportu rowerowego w miastach całego świata. Pracownikami CDC są projektanci, planiści i architekci operujący – poza stolicą Danii – także z Brukseli, Barcelony i Montrealu. Przygotowują oni analizy i doradzają organom (samo)rządowym w zakresie tworzenie nowej i modernizacji istniejącej miejskiej infrastruktury rowerowej. W swojej pracy specjaliści CDC uwzględniają także czynniki socjologiczne, antropologiczne oraz szacują racjonalność istniejących i projektowanych rozwiązań.

Doświadczenie CDC, potwierdzone wieloletnią współpracą z wieloma rozwiniętymi aglomeracjami miejskimi na całym świecie (Detroit, Toronto, Kopenhaga, Strasbourg itd.), w 2011 roku zaowocowało stworzeniem pierwszego rankingu miast najbardziej przyjaznych rowerzystom, nazwanego The Copenhagenize Index (CI). Zestawienie to początkowo służyć miało jedynie celom wewnętrznym firmy. Finalnie jednak podjęto decyzję o publikacji 20 najwyższych pozycji na liście, co rychło spotkało się z uznaniem opinii publicznej, a sam indeks – z racji reputacji jego twórców – szybko stał się miarodajnym zestawieniem, które CDC odtąd odnawia w cyklu dwuletnim.

W swojej najnowszej, tegorocznej odsłonie, indeks zbudowany został w oparciu o 14 zróżnicowanych kryteriów, uwzględniających mnogość aspektów związanych z ruchem rowerowym w 136 miastach z całego świata. Niekwestionowanym zwycięzcą po raz drugi z rzędu została stolica Danii, a tuż za nią uplasowały się holenderskie Utrecht i Amsterdam oraz francuski Strasbourg. Świetnie wypadły także Malmö, Ljubljana czy Sevilla. CDC publikuje jedynie pierwszą dwudziestkę miast swojego rankingu. Napisałem do CDC z prośbą o potwierdzenie czy Warszawa w ogóle brana była pod uwagę przy tworzeniu edycji 2017 rankingu. Gdy tylko dostanę odpowiedź, zaktualizuję ten wpis.

A tymczasem – dzięki uprzejmości mojego holenderskiego kolegi z Utrechtu (Dank je, Jelle!) – podrzucam kilka zrobionych przez niego zdjęć z miasta, które w tegorocznym rankingu CDC skończyło na drugiej pozycji.

PS. Bardzo obrazowe wideopodsumowanie pierwszej dziesiątki rankingu przygotowała niezawodna Global Cycling Network. Enjoy!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.