Buty SPD Bontrager Evoke

Obniżki cen i wyprzedaże asortymentu to idealne momenty do tego, by zaopatrzyć się w pożądany sprzęt w naprawdę dobrej cenie. Właśnie podczas jednej z takich akcji udało mi się wyrwać buty MTB Bontrager Evoke za mniej niż połowę ich nominalnej ceny półkowej. Buty okazały się naprawdę wygodne i solidnie wykonane, a w warunkach miejskiego użytkowania sprawdzają się znakomicie. Stąd też i niniejsza minirecenzja – wszak dobrem należy się dzielić!

Ścieżkowe buty MTB Bontrager Evoke

Bontrager to oczywiście marka handlowa amerykańskiego Treka, pod którą ten znany i ceniony producent rowerów sprzedaje części, akcesoria i odzież rowerową. Znając jakość i ugruntowaną pozycję rynkową Treka, O solidność kupowanych butów byłem zatem zupełnie spokojny. Najbardziej po modelu Evoke obawiałem się, że buty będą po prostu za ciasne i niewygodne. Mam konkretne kopyto (rozmiar 48) i miałem już bardzo podobne buty MTB, a mianowicie Northwave Mission. Niestety, zmuszony byłem się ich pozbyć przez to, że były zbyt wąskie i bardzo podnosiły palce, przez co moja stopa przy dłuższych przejazdach po prostu cierpiała. Zarówno nadmierna kompresja boczna, jak i przesadne wygięcie palców do góry sprawiały, że po 10-15 km na rowerze i zdjęciu butów, do następnego poranka utykałem chodząc po mieszaniu,

Trzy rzepy Velcro i mocno wyprofilowany przód buta z podniesionymi palcami

Bontragery Evoke bardzo mocno skojarzyły mi się właśnie z wspomnianymi Missionami: umiarkowanie sztywna podeszwa, zapięcie na 3 rzepy, przednia część stopy (z palcami) wyraźnie podniesiona względem pozostałej płaszczyzny stopy. Miałem więc spore obawy. Trek na stronie swojego produktu podaje jednak, że model ten został wykonany w standardzie inForm Race, co oznacza nieco luźniejsze dopasowanie buta. Postanowiłem więc sfinalizować zakup i… Nie żałuję ani złotówki!

Posiadacze szerokich stóp będą zadowoleni; Dodatkowo, wkładka wzmacniana jest włóknem szklanym

Choć znacznie sztywniejsze i z mocniej wyprofilowanym środkiem niż noszone przeze mnie na co dzień trekkingowe Shimano SH-CT41 – Evoke okazały się pasować idealnie. Są też wyjątkowo wygodne. Podgięcie w palcach wcale nie jest tak dramatycznie duże jak można by sądzić po obejrzeniu zdjęć, a miejsca na stopę – po szerokości – jest sporo. Do tego solidne rzepy Velcro pozwalają wyregulować kompresję i poziom sztywności trzymania stopy w bucie.

Sztywność pełnej gumowej podeszwy Tachyon to 6 w 14-stopniowej skali firmy Bontrager

Ten typowy „ścieżkowy” model do kolarstwa górskiego świetnie sprawdza mi się w mieście. Daje stopie solidne podparcie przy zsiadaniu z roweru i pozwala pewnie stanąć na pedały i depnąć na podjeździe. Do tego człapie się w nich po kostce, chodniku i asfalcie z co najmniej przyzwoitym komfortem. Nie jest to może poziom wygody z typowo trekingowych butów Shimano z miękką podeszwą i blokiem kończącym się minimalnie powyżej jej płaszczyzny , ale produkt Bontragera naprawdę bardzo mi odpowiada tak jeśli chodzi o poziom wykonania jak i wygodę użytkowania na rowerze i poza nim.

Gorąco polecam model Evoke zarówno na co dzień do miasta, jak i na weekendowe wielokilometrowe wypady!

Dobre na rower, ale i do chodzenia z rowerem

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.